TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-19SX-6139
AFD58-24-19SX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-19SX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT
Datasheet Download
AFD58-24-19SX-6139.pdf
Availability of AFD58-24-19SX-6139
QUANTITY
AFD58-24-19SX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-19SX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-19SX-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-19SX-6139
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-19SX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-19SX-6139 Details Description
Related parts for AFD58-24-19SX-6139
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CNTRLR HOT SWAP 36-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 4A TO3PF datasheet.pdf
DIODE PIN HF SW 50V 50MA UMD3 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf