Cornell Dubilier Electronics AFK108M25H32T-F
AFK108M25H32T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK108M25H32T-F
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
AFK108M25H32T-F.pdf
Availability of AFK108M25H32T-F
QUANTITY
AFK108M25H32T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK108M25H32T-F
Internal Part NumberEIS-AFK108M25H32T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)60 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current825mA
Impedance60 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size0.531" L x 0.531" W (13.50mm x 13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK108M25H32T-F
Related LinksAFK108M, AFK108M25H32T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK108M25H32T-F Details Description
Related parts for AFK108M25H32T-F
IC REG LDO 2.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223-6 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 270MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE PNL MNT 4POS PLUG-WIRE .5M datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf