Cornell Dubilier Electronics AFK227M06D16T-F
AFK227M06D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK227M06D16T-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AFK227M06D16T-F.pdf
Availability of AFK227M06D16T-F
QUANTITY
AFK227M06D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK227M06D16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK227M06D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK227M06D16T-F
Related LinksAFK227M, AFK227M06D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK227M06D16T-F Details Description
Related parts for AFK227M06D16T-F
RES SMD 25.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 3.5MM 8POS BK datasheet.pdf
KIT STAKE 3-POLE datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 PROFIBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf