Cornell Dubilier Electronics AFK227M16E16B-F
AFK227M16E16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK227M16E16B-F
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
AFK227M16E16B-F.pdf
Availability of AFK227M16E16B-F
QUANTITY
AFK227M16E16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK227M16E16B-F
Internal Part NumberEIS-AFK227M16E16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current225mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK227M16E16B-F
Related LinksAFK227M, AFK227M16E16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK227M16E16B-F Details Description
Related parts for AFK227M16E16B-F
CONN PIN 14AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN 3/0 AWG #5/16 AMPOWER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208CQFP datasheet.pdf
RES 3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND CLEAR 50' datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf