Cornell Dubilier Electronics AFK336M35D16B-F
AFK336M35D16B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK336M35D16B-F
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AFK336M35D16B-F.pdf
Availability of AFK336M35D16B-F
QUANTITY
AFK336M35D16B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK336M35D16B-F
Internal Part NumberEIS-AFK336M35D16B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)360 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK336M35D16B-F
Related LinksAFK336M, AFK336M35D16B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK336M35D16B-F Details Description
Related parts for AFK336M35D16B-F
SSD 56GB 2.5" UATA datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 9POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf