Cornell Dubilier Electronics AFK475M50B12T-F
AFK475M50B12T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK475M50B12T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK475M50B12T-F.pdf
Availability of AFK475M50B12T-F
QUANTITY
AFK475M50B12T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK475M50B12T-F
Internal Part NumberEIS-AFK475M50B12T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current45mA
Impedance2.9 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK475M50B12T-F
Related LinksAFK475M, AFK475M50B12T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK475M50B12T-F Details Description
Related parts for AFK475M50B12T-F
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 14' datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 25MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 512GBIT TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf