Cornell Dubilier Electronics AFK475M80D16T-F
AFK475M80D16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK475M80D16T-F
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
AFK475M80D16T-F.pdf
Availability of AFK475M80D16T-F
QUANTITY
AFK475M80D16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK475M80D16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK475M80D16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK475M80D16T-F
Related LinksAFK475M, AFK475M80D16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK475M80D16T-F Details Description
Related parts for AFK475M80D16T-F
CONN DIN RCPT 20POS DUAL RT ANG datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
ENCODER INCREMENTAL 24CPR SLD datasheet.pdf
RES 312 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV MAGN-A-PAK datasheet.pdf
HAN 48B BOLTING REEL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1MM GOLD datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf