Cornell Dubilier Electronics AFK476M50E16T-F
AFK476M50E16T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK476M50E16T-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK476M50E16T-F.pdf
Availability of AFK476M50E16T-F
QUANTITY
AFK476M50E16T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK476M50E16T-F
Internal Part NumberEIS-AFK476M50E16T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)680 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current146.3mA
Impedance680 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK476M50E16T-F
Related LinksAFK476M, AFK476M50E16T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK476M50E16T-F Details Description
Related parts for AFK476M50E16T-F
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT-23F datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL DARL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 28-WQFN (4x4) Exposed Pad datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf