Cornell Dubilier Electronics AFK687M10F24T-F
AFK687M10F24T-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK687M10F24T-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
AFK687M10F24T-F.pdf
Availability of AFK687M10F24T-F
QUANTITY
AFK687M10F24T-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK687M10F24T-F
Internal Part NumberEIS-AFK687M10F24T-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)160 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current450mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.402" (10.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK687M10F24T-F
Related LinksAFK687M, AFK687M10F24T-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK687M10F24T-F Details Description
Related parts for AFK687M10F24T-F
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 73A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
VERT GANGED RF 8 POS LONG TAILS datasheet.pdf
SLIT MASK FOR SF4-AH88-H datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW EMT3 datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf