Cornell Dubilier Electronics AFK687M50P44B-F
AFK687M50P44B-F picture photo
Mfg. Part Number
AFK687M50P44B-F
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AFK687M50P44B-F.pdf
Availability of AFK687M50P44B-F
QUANTITY
AFK687M50P44B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AFK687M50P44B-F
Internal Part NumberEIS-AFK687M50P44B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesAFK
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)73 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance73 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFK687M50P44B-F
Related LinksAFK687M, AFK687M50P44B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AFK687M50P44B-F Details Description
Related parts for AFK687M50P44B-F
CONN HEADER 9POS 1.25MM R/A GOLD datasheet.pdf