Artesyn Embedded Technologies AGQ100-48S12-6L
AGQ100-48S12-6L picture photo
Mfg. Part Number
AGQ100-48S12-6L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
AGQ100-48S12-6L.pdf
Availability of AGQ100-48S12-6L
QUANTITY
AGQ100-48S12-6L Order Process
Ship out your order
Specifications of AGQ100-48S12-6L
Internal Part NumberEIS-AGQ100-48S12-6L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAGQ100
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.41" H (57.9mm x 36.8mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.9%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AGQ100-48S12-6L
Related LinksAGQ100-, AGQ100-48S12-6L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AGQ100-48S12-6L Details Description
Related parts for AGQ100-48S12-6L
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
IC MUX SWITCHING W/AMP 2:1 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
JFET N-CH 70V 200UA SOT-23 datasheet.pdf
IC FLYBACK CTLR 100V ISO 16MSOP datasheet.pdf