Cornell Dubilier Electronics AHA475M35B12B-F
AHA475M35B12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA475M35B12B-F
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
AHA475M35B12B-F.pdf
Availability of AHA475M35B12B-F
QUANTITY
AHA475M35B12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA475M35B12B-F
Internal Part NumberEIS-AHA475M35B12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)42.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current22mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA475M35B12B-F
Related LinksAHA475M, AHA475M35B12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA475M35B12B-F Details Description
Related parts for AHA475M35B12B-F
IDC CABLE - MKC30K/MC34G/X datasheet.pdf
MULTIPLEXER DGTL 8INPUT 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 60MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
SPLIT BOLT ALUM 4/0 STR #6 STR A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LED DVR 1050MA 63W UL CONNECTOR datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 42.9MM PANEL MOUNT datasheet.pdf