Cornell Dubilier Electronics AHA476M06B12B-F
AHA476M06B12B-F picture photo
Mfg. Part Number
AHA476M06B12B-F
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
AHA476M06B12B-F.pdf
Availability of AHA476M06B12B-F
QUANTITY
AHA476M06B12B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of AHA476M06B12B-F
Internal Part NumberEIS-AHA476M06B12B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,600
SeriesAHA
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current36mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHA476M06B12B-F
Related LinksAHA476M, AHA476M06B12B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHA476M06B12B-F Details Description
Related parts for AHA476M06B12B-F
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 951K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T-BEAM FIBER FLAT VIEW 2M CBL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 2.8A 50MOHMS SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf