Cornell Dubilier Electronics AHD106M50D16T
AHD106M50D16T picture photo
Mfg. Part Number
AHD106M50D16T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
AHD106M50D16T.pdf
Availability of AHD106M50D16T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AHD106M50D16T Order Process
Ship out your order
Specifications of AHD106M50D16T
Internal Part NumberEIS-AHD106M50D16T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesAHD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)19.9 Ohm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance4 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHD106M50D16T
Related LinksAHD106, AHD106M50D16T Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
AHD106M50D16T Details Description
Related parts for AHD106M50D16T
KNOB BLK GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 15NS 24DIP datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4226-2 datasheet.pdf
MCDONNEL DOUGLAS MODULE datasheet.pdf
CERTICRIMP 2, SAHT AMPLEAF datasheet.pdf
SBC PICO 1.6GHZ N2600 2GB BUNDLE datasheet.pdf