Yageo AHP500FB-33R
AHP500FB-33R picture photo
Mfg. Part Number
AHP500FB-33R
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 33 OHM 1% 5W
Datasheet Download
AHP500FB-33R.pdf
Availability of AHP500FB-33R
QUANTITY
AHP500FB-33R Order Process
Ship out your order
Specifications of AHP500FB-33R
Internal Part NumberEIS-AHP500FB-33R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesAHP
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Features-
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Height0.354" (9.00mm)
Lead StyleWire Leads
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AHP500FB-33R
Related LinksAHP500, AHP500FB-33R Datasheet, Yageo Distributor
AHP500FB-33R Details Description
Related parts for AHP500FB-33R
TERM FORK VYL 16-14AWG #6 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 20-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf