Abracon Corporation AIAP-01-103K-T
AIAP-01-103K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-01-103K-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 52MA 85 OHM TH
Datasheet Download
AIAP-01-103K-T.pdf
Availability of AIAP-01-103K-T
QUANTITY
AIAP-01-103K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-01-103K-T
Internal Part NumberEIS-AIAP-01-103K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-01.pdfAIAP-01.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-01
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10mH
Tolerance±10%
Current Rating52mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)85 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant270kHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.360" L (3.30mm x 9.14mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-01-103K-T
Related LinksAIAP-01, AIAP-01-103K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-01-103K-T Details Description
Related parts for AIAP-01-103K-T
EVALUATION FIXTURE FOR ADS807E datasheet.pdf
IC POT DUAL ADDRESS 100K 16-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 100QFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 18A 8-SOIC datasheet.pdf
60757A106 REAR PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 4POS SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 200MW SOD323 datasheet.pdf