Abracon Corporation AIAP-03-120K
AIAP-03-120K picture photo
Mfg. Part Number
AIAP-03-120K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 8.21A 20 MOHM TH
Datasheet Download
AIAP-03-120K.pdf
Availability of AIAP-03-120K
QUANTITY
AIAP-03-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIAP-03-120K
Internal Part NumberEIS-AIAP-03-120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIAP-03.pdfAIAP-03.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIAP-03
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating8.21A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)20 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.450" Dia x 0.900" L (11.40mm x 22.90mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIAP-03-120K
Related LinksAIAP-0, AIAP-03-120K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIAP-03-120K Details Description
Related parts for AIAP-03-120K
IC ADC 3 1/2DGT LOW PWR 44-PLCC datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
I1 - ANVIL datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SKT datasheet.pdf