Abracon Corporation AIMC-0402-18NJ-T
AIMC-0402-18NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-18NJ-T
Brief Description
FIXED IND 18NH 300MA 800 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-18NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-18NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-18NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-18NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-18NJ-T
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant2.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-18NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-18NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-18NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-18NJ-T
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 64POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CHIPSCOPE PRO WITH USB-II CABLE datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 6 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf