Abracon Corporation AIMC-0402-39NJ-T
AIMC-0402-39NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-39NJ-T
Brief Description
FIXED IND 39NH 200MA 1.3 OHM SMD
Datasheet Download
AIMC-0402-39NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0402-39NJ-T
QUANTITY
AIMC-0402-39NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-39NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-39NJ-T
Material - CoreCeramic
Inductance39nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.2GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-39NJ-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-39NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-39NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-39NJ-T
IC QUAD DIFF LINE REC 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A SOT89 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 30W D2PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.25W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 62.5MHZ datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC SDRAM DDR3 512M X 8 78-FBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET 5W5 F 20A datasheet.pdf