Abracon Corporation AIMC-0402-3N3S-T
AIMC-0402-3N3S-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0402-3N3S-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3NH 400MA 150 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0402-3N3S-T.pdf
Availability of AIMC-0402-3N3S-T
QUANTITY
AIMC-0402-3N3S-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0402-3N3S-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0402-3N3S-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0402.pdfAIMC-0402.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance3.3nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq9 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0402-3N3S-T
Related LinksAIMC-040, AIMC-0402-3N3S-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0402-3N3S-T Details Description
Related parts for AIMC-0402-3N3S-T
MOSFET N-CH 75V 53A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf