Abracon Corporation AIMC-0805-47NJ-T
AIMC-0805-47NJ-T picture photo
Mfg. Part Number
AIMC-0805-47NJ-T
Brief Description
FIXED IND 47NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
AIMC-0805-47NJ-T.pdf
Availability of AIMC-0805-47NJ-T
QUANTITY
AIMC-0805-47NJ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIMC-0805-47NJ-T
Internal Part NumberEIS-AIMC-0805-47NJ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIMC-0805.pdfAIMC-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIMC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIMC-0805-47NJ-T
Related LinksAIMC-080, AIMC-0805-47NJ-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIMC-0805-47NJ-T Details Description
Related parts for AIMC-0805-47NJ-T
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL STR 36POS datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC SYSTEM BASE W/CAN 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-5VOUT 6W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RUGGD FLEX LIGHTPIPE BLK 4" BLU datasheet.pdf