Abracon Corporation AIML-0805-100K-T
AIML-0805-100K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-0805-100K-T
Brief Description
FIXED IND 10UH 15MA 1.15 OHM SMD
Datasheet Download
AIML-0805-100K-T.pdf
Availability of AIML-0805-100K-T
QUANTITY
AIML-0805-100K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-0805-100K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-0805-100K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIML-0805.pdfAIML-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIML-0805
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq55 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant24MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.041" (1.05mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-0805-100K-T
Related LinksAIML-080, AIML-0805-100K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-0805-100K-T Details Description
Related parts for AIML-0805-100K-T
IC POWER SUPPLY TFT-LCD 20-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CABLE 14COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
VINYL INSL BUTTED SEAM RING TONG datasheet.pdf
RES 1.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG BCK BST 2.5V 0.45A 10TDFN datasheet.pdf