Abracon Corporation AIML-1206-270K-T
AIML-1206-270K-T picture photo
Mfg. Part Number
AIML-1206-270K-T
Brief Description
FIXED IND 27UH 5MA 900 MOHM SMD
Datasheet Download
AIML-1206-270K-T.pdf
Availability of AIML-1206-270K-T
QUANTITY
AIML-1206-270K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AIML-1206-270K-T
Internal Part NumberEIS-AIML-1206-270K-T
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±10%
Current Rating5mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)900 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant17MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIML-1206-270K-T
Related LinksAIML-120, AIML-1206-270K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIML-1206-270K-T Details Description
Related parts for AIML-1206-270K-T
JUMPER-H2728TR/C2064G/X 12" datasheet.pdf
RES 400 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 60V datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 9.1UH 638MA 800 MOHM datasheet.pdf