Abracon Corporation AIRD-01-391K
AIRD-01-391K picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-01-391K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 1A 460 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-01-391K.pdf
Availability of AIRD-01-391K
QUANTITY
AIRD-01-391K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-01-391K
Internal Part NumberEIS-AIRD-01-391K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-01.pdfAIRD-01.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-01
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±10%
Current Rating1A
Current - Saturation3.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)460 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-01-391K
Related LinksAIRD-0, AIRD-01-391K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-01-391K Details Description
Related parts for AIRD-01-391K
FIXED IND 82UH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FMAL R/A SLV PCB datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 65MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONN HEAT SHRINK TUBE SZ D STR datasheet.pdf
14A 8LEAD SOIC EXP MTL INVERTING datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 32HWQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 76POS datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
28.7MM X 48.26MM 1=25/PK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 5W T18 datasheet.pdf