Abracon Corporation AIRD-01-3R9M
AIRD-01-3R9M picture photo
Mfg. Part Number
AIRD-01-3R9M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.9UH 9A 6 MOHM TH
Datasheet Download
AIRD-01-3R9M.pdf
Availability of AIRD-01-3R9M
QUANTITY
AIRD-01-3R9M Order Process
Ship out your order
Specifications of AIRD-01-3R9M
Internal Part NumberEIS-AIRD-01-3R9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIRD-01.pdfAIRD-01.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIRD-01
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.9µH
Tolerance±20%
Current Rating9A
Current - Saturation36A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIRD-01-3R9M
Related LinksAIRD-0, AIRD-01-3R9M Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIRD-01-3R9M Details Description
Related parts for AIRD-01-3R9M
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA SMINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 3A SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 14 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" 8X MUHFM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAR W/ALERT 6SOT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT23 datasheet.pdf