Abracon Corporation AISC-0603-R18J-T
AISC-0603-R18J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603-R18J-T
Brief Description
FIXED IND 180NH 180MA 1.38 OHM
Datasheet Download
AISC-0603-R18J-T.pdf
Availability of AISC-0603-R18J-T
QUANTITY
AISC-0603-R18J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603-R18J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603-R18J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603.pdfAISC-0603.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance180nH
Tolerance±5%
Current Rating180mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.38 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.070" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603-R18J-T
Related LinksAISC-060, AISC-0603-R18J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603-R18J-T Details Description
Related parts for AISC-0603-R18J-T
IC OPAMP GP 60MHZ 16SO datasheet.pdf
DEV EMULATOR EXTENDED I/O BOARD datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf