Abracon Corporation AISC-0805-R12G-T
AISC-0805-R12G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0805-R12G-T
Brief Description
FIXED IND 120NH 400MA 510 MOHM
Datasheet Download
AISC-0805-R12G-T.pdf
Availability of AISC-0805-R12G-T
QUANTITY
AISC-0805-R12G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0805-R12G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0805-R12G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0805.pdfAISC-0805.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0805
Material - CoreCeramic
Inductance120nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)510 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.061" (1.55mm)
Supplier Device Package0907 (2317 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0805-R12G-T
Related LinksAISC-080, AISC-0805-R12G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0805-R12G-T Details Description
Related parts for AISC-0805-R12G-T
FIXED IND 390NH 450MA 450 MOHM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 3V 24-CDIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 34A LFPAK datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf