Abracon Corporation AISC-1008-8R2J-T
AISC-1008-8R2J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008-8R2J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 150MA 10.7 OHM
Datasheet Download
AISC-1008-8R2J-T.pdf
Availability of AISC-1008-8R2J-T
QUANTITY
AISC-1008-8R2J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008-8R2J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008-8R2J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008.pdfAISC-1008.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating150mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)10.7 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008-8R2J-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008-8R2J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008-8R2J-T Details Description
Related parts for AISC-1008-8R2J-T
IC REG LDO ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 250A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 1W datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC datasheet.pdf