Abracon Corporation AISC-1008F-2R7G-T
AISC-1008F-2R7G-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1008F-2R7G-T
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 490MA 1.3 OHM
Datasheet Download
AISC-1008F-2R7G-T.pdf
Availability of AISC-1008F-2R7G-T
QUANTITY
AISC-1008F-2R7G-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1008F-2R7G-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1008F-2R7G-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1008F.pdfAISC-1008F.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1008F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±2%
Current Rating490mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq25 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1008F-2R7G-T
Related LinksAISC-100, AISC-1008F-2R7G-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1008F-2R7G-T Details Description
Related parts for AISC-1008F-2R7G-T
IC HI CURRNT BUFF 11CH 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 7.9UH SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CHISEL 30 3.20MM datasheet.pdf