Abracon Corporation AISC-1210H-820K-T
AISC-1210H-820K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210H-820K-T
Brief Description
FIXED IND 82UH 200MA 4.58 OHM
Datasheet Download
AISC-1210H-820K-T.pdf
Availability of AISC-1210H-820K-T
QUANTITY
AISC-1210H-820K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210H-820K-T
Internal Part NumberEIS-AISC-1210H-820K-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210H.pdfAISC-1210H.stp
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.58 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.098" W (3.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.098" (2.50mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210H-820K-T
Related LinksAISC-121, AISC-1210H-820K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210H-820K-T Details Description
Related parts for AISC-1210H-820K-T
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
VARISTOR 184.5V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 50POS .3M datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 10POS datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 42MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf