Abracon Corporation AISC-1210HS-8R2K-T2
AISC-1210HS-8R2K-T2 picture photo
Mfg. Part Number
AISC-1210HS-8R2K-T2
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 450MA 1.3 OHM
Datasheet Download
AISC-1210HS-8R2K-T2.pdf
Availability of AISC-1210HS-8R2K-T2
QUANTITY
AISC-1210HS-8R2K-T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-1210HS-8R2K-T2
Internal Part NumberEIS-AISC-1210HS-8R2K-T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210HS.pdfAISC-1210HS.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-1210HS
Material - CoreFerrite
Inductance8.2µH
Tolerance±10%
Current Rating450mA
Current - Saturation480mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.3 Ohm Max
Q @ Freq10 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Supplier Device Package1210
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-1210HS-8R2K-T2
Related LinksAISC-1210, AISC-1210HS-8R2K-T2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-1210HS-8R2K-T2 Details Description
Related parts for AISC-1210HS-8R2K-T2
IC REG LDO ADJ 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 4.45MM datasheet.pdf
BRAID TIN COPPER FLAT NOCLR 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 5W T18 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 3W DO204AL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V datasheet.pdf