Abracon Corporation AISM-1210H-220K-T
AISM-1210H-220K-T picture photo
Mfg. Part Number
AISM-1210H-220K-T
Brief Description
FIXED IND 22UH 210MA 1.15 OHM
Datasheet Download
AISM-1210H-220K-T.pdf
Availability of AISM-1210H-220K-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AISM-1210H-220K-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISM-1210H-220K-T
Internal Part NumberEIS-AISM-1210H-220K-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-1210H.pdfAISC-1210H.stp
PCN Obsolescence/ EOLChip Inductor Obs 04/Oct/2010
FamilyFixed Inductors
SeriesAISM-1210H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance22µH
Tolerance±10%
Current Rating210mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.15 Ohm Max
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant21MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISM-1210H-220K-T
Related LinksAISM-121, AISM-1210H-220K-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISM-1210H-220K-T Details Description
Related parts for AISM-1210H-220K-T
FIXED IND 150UH 400MA 408 MOHM datasheet.pdf
IGBT POWER MOD 1200V 50A 7PM-GA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TRANS FLYBACK ON NCP1014 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA EMD4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 4POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
SBS 1PSH LP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 24POS SNGL PCB datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf