Abracon Corporation AIUR-03-120K
AIUR-03-120K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-03-120K
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.9A 50 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-03-120K.pdf
Availability of AIUR-03-120K
QUANTITY
AIUR-03-120K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-03-120K
Internal Part NumberEIS-AIUR-03-120K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-03.pdfAIUR-03.stp
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-03
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±10%
Current Rating1.9A
Current - Saturation2.7A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)50 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant13MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-03-120K
Related LinksAIUR-0, AIUR-03-120K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-03-120K Details Description
Related parts for AIUR-03-120K
JUMPER-H1500TR/A3048V/X 2" datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 40V 1A TO92 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 21POS datasheet.pdf