Abracon Corporation AIUR-03-221K
AIUR-03-221K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-03-221K
Brief Description
FIXED IND 220UH 500MA 650 MOHM
Datasheet Download
AIUR-03-221K.pdf
Availability of AIUR-03-221K
QUANTITY
AIUR-03-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-03-221K
Internal Part NumberEIS-AIUR-03-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-03.pdfAIUR-03.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-03
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating500mA
Current - Saturation640mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)650 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.7MHz
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-03-221K
Related LinksAIUR-0, AIUR-03-221K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-03-221K Details Description
Related parts for AIUR-03-221K
Connector Header 3 Position 0.197" (5.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED ALG RED CLR RA STANDOFF 3MM datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 500MA 480 MOHM datasheet.pdf
FILTER LOW PASS 400MHZ SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf