Abracon Corporation AIUR-07-820K
AIUR-07-820K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-07-820K
Brief Description
FIXED IND 82UH 420MA 540 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-07-820K.pdf
Availability of AIUR-07-820K
QUANTITY
AIUR-07-820K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-07-820K
Internal Part NumberEIS-AIUR-07-820K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-07.pdfAIUR-07.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-07
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation500mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)540 mOhm Max
Q @ Freq36 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.201" (5.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-07-820K
Related LinksAIUR-0, AIUR-07-820K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-07-820K Details Description
Related parts for AIUR-07-820K
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR SPI 10-USOP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 1A SOT223 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 8POS datasheet.pdf
XBEE PRO ZNET 2.5 SER2 50MW U.FL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IMCV SNMP MANAGEABLE CONVRTR datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.039UF RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf