Abracon Corporation AIUR-10-103K
AIUR-10-103K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-10-103K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10MH 100MA 25 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-10-103K.pdf
Availability of AIUR-10-103K
QUANTITY
AIUR-10-103K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-10-103K
Internal Part NumberEIS-AIUR-10-103K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-10.pdfAIUR-10.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-10
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10mH
Tolerance±10%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)25 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-10-103K
Related LinksAIUR-1, AIUR-10-103K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-10-103K Details Description
Related parts for AIUR-10-103K
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 580MA 360 MOHM datasheet.pdf
IC 20-BIT BUS SW 2-PORT 48-BQSOP datasheet.pdf
RES CERAMIC 10 OHM 10W 5% WW datasheet.pdf
BOARD SUPPORT PLATE KIT datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 4SMD datasheet.pdf
DISCRETE THERMS-254 MM datasheet.pdf
TRIAC 700V 5A datasheet.pdf