Abracon Corporation AIUR-11-473K
AIUR-11-473K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-11-473K
Brief Description
FIXED IND 47MH 36MA 94.2 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-11-473K.pdf
Availability of AIUR-11-473K
QUANTITY
AIUR-11-473K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-11-473K
Internal Part NumberEIS-AIUR-11-473K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAIUR-11.pdfAIUR-11.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,260
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-11
Material - CoreFerrite
Inductance47mH
Tolerance±10%
Current Rating36mA
Current - Saturation46mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)94.2 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.375" Dia (9.53mm)
Height - Seated (Max)0.450" (11.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-11-473K
Related LinksAIUR-1, AIUR-11-473K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-11-473K Details Description
Related parts for AIUR-11-473K
IDC CABLE - MPR50K/MC50G/X datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 31POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PFC CONTROLLER CCM 20TSSOP datasheet.pdf
SERCOS PATCH CORD 60 METERS datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.15A 4HUSON datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A AXIAL datasheet.pdf
TEST PROBE datasheet.pdf
LENS RECT 19.6X15.5MM 6.9MM HT datasheet.pdf