Abracon Corporation AIUR-15-121K
AIUR-15-121K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-15-121K
Brief Description
FIXED IND 120UH 3A 98 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-15-121K.pdf
Availability of AIUR-15-121K
QUANTITY
AIUR-15-121K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-15-121K
Internal Part NumberEIS-AIUR-15-121K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-15.pdfAIUR-15.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-15
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance±10%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)98 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-15-121K
Related LinksAIUR-1, AIUR-15-121K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-15-121K Details Description
Related parts for AIUR-15-121K
CONN RECEPT 14POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 14PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.95"L X 2.78"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PEDESTAL SPLICE CLOSURE KIT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT datasheet.pdf
HIPOT SETUP PLATE 2 datasheet.pdf
60V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf