Abracon Corporation AIUR-15-221K
AIUR-15-221K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-15-221K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 2.3A 160 MOHM TH
Datasheet Download
AIUR-15-221K.pdf
Availability of AIUR-15-221K
QUANTITY
AIUR-15-221K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-15-221K
Internal Part NumberEIS-AIUR-15-221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-15.pdfAIUR-15.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package120
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-15
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating2.3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-15-221K
Related LinksAIUR-1, AIUR-15-221K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-15-221K Details Description
Related parts for AIUR-15-221K
IC TONE DETECTOR 20-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
IP67 ENCLOSURE datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf