Abracon Corporation AIUR-16-123K
AIUR-16-123K picture photo
Mfg. Part Number
AIUR-16-123K
Brief Description
FIXED IND 12MH 46MA 31 OHM TH
Datasheet Download
AIUR-16-123K.pdf
Availability of AIUR-16-123K
QUANTITY
AIUR-16-123K Order Process
Ship out your order
Specifications of AIUR-16-123K
Internal Part NumberEIS-AIUR-16-123K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAIUR-16.pdfAIUR-16.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAIUR-16
Material - CoreFerrite
Inductance12mH
Tolerance±10%
Current Rating46mA
Current - Saturation47mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)31 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Supplier Device PackageRadial Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AIUR-16-123K
Related LinksAIUR-1, AIUR-16-123K Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AIUR-16-123K Details Description
Related parts for AIUR-16-123K
DIRECTIONAL COUPLER 800MHZ 20DB datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf