| Internal Part Number | EIS-AK60A-024L-120F08G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 32 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | AK60A | |
| Packaging | - | |
| Type | Non-Isolated PoL Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 36V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 8.3A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 100W | |
| Voltage - Isolation | - | |
| Features | Remote On/Off, OTP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Module | |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 88% | |
| Power (Watts) - Max | 100W | |