Amphenol Industrial GTC06A-20-3SW
GTC06A-20-3SW picture photo
Mfg. Part Number
GTC06A-20-3SW
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
GTC06A-20-3SW.pdf
Availability of GTC06A-20-3SW
QUANTITY
GTC06A-20-3SW Order Process
Ship out your order
Specifications of GTC06A-20-3SW
Internal Part NumberEIS-GTC06A-20-3SW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesGT, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GTC06A-20-3SW
Related LinksGTC06A, GTC06A-20-3SW Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
GTC06A-20-3SW Details Description
Related parts for GTC06A-20-3SW
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
DESICCANT 2 PLAST BAG 150PC PAIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15V DIP 6KV datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 360MA DO204 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC SMC datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf