Artesyn Embedded Technologies AK80A-024L-240F08
AK80A-024L-240F08 picture photo
Mfg. Part Number
AK80A-024L-240F08
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 240W 24VIN 24V SGL
Datasheet Download
AK80A-024L-240F08.pdf
Availability of AK80A-024L-240F08
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AK80A-024L-240F08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK80A-024L-240F08
Internal Part NumberEIS-AK80A-024L-240F08
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAK80A
Packaging-
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseModule
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK80A-024L-240F08
Related LinksAK80A-02, AK80A-024L-240F08 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AK80A-024L-240F08 Details Description
Related parts for AK80A-024L-240F08
CAP CER 1.5UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 512K FLASH 256FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 620MA 950 MOHM datasheet.pdf