Panasonic Industrial Automation Sales AKT2213200
AKT2213200 picture photo
Mfg. Part Number
AKT2213200
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT2213200.pdf
Availability of AKT2213200
QUANTITY
AKT2213200 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT2213200
Internal Part NumberEIS-AKT2213200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT2
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay, Solid State
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row5
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.343" (8.70mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT2213200
Related LinksAKT22, AKT2213200 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT2213200 Details Description
Related parts for AKT2213200
CONN RECEPT 192POS R/A PCB PRSFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 5/8"X3/4" 8.70" datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN-PRI 1:1/1.26 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf