Panasonic Industrial Automation Sales AKT4H2132001
AKT4H2132001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT4H2132001
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
AKT4H2132001.pdf
Availability of AKT4H2132001
QUANTITY
AKT4H2132001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT4H2132001
Internal Part NumberEIS-AKT4H2132001
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT4H
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT4H2132001
Related LinksAKT4H2, AKT4H2132001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT4H2132001 Details Description
Related parts for AKT4H2132001
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 42MM datasheet.pdf
WIRE DUCT SLOTTED 6' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 150A POWIR 62 datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf