Panasonic Industrial Automation Sales AKT8111100
AKT8111100 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8111100
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
AKT8111100.pdf
Availability of AKT8111100
QUANTITY
AKT8111100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8111100
Internal Part NumberEIS-AKT8111100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8111100
Related LinksAKT81, AKT8111100 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8111100 Details Description
Related parts for AKT8111100
MOSFET N-CH 30V 1.5A TUMT3 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 14VC SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE D-SUB-AMU15B/AE15M/AMU15B datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 52POS datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf