Panasonic Industrial Automation Sales AKT8111120
AKT8111120 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8111120
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
AKT8111120.pdf
Availability of AKT8111120
QUANTITY
AKT8111120 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8111120
Internal Part NumberEIS-AKT8111120
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8111120
Related LinksAKT81, AKT8111120 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8111120 Details Description
Related parts for AKT8111120
SWITCH ROTARY SEAL SHAFT 3POS datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 55A 0.29 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 40MM datasheet.pdf
FILTER DC PV INVERT 1500A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
IC FPGA ARTIX7 250 I/O 484FBGA datasheet.pdf
150UF 250V 22.23X41.28 85C AXI datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 50 V datasheet.pdf