Panasonic Industrial Automation Sales AKT81121001
AKT81121001 picture photo
Mfg. Part Number
AKT81121001
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
AKT81121001.pdf
Availability of AKT81121001
QUANTITY
AKT81121001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT81121001
Internal Part NumberEIS-AKT81121001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay, Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (Modbus)
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT81121001
Related LinksAKT81, AKT81121001 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT81121001 Details Description
Related parts for AKT81121001
IC DRIVER MOSFET HI SIDE SOT143 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 28MA 98.9 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT DL TIN datasheet.pdf
CABLE GLAND MPOZ 16 6-8MM datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf
RES 4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf