Panasonic Industrial Automation Sales AKT8112110
AKT8112110 picture photo
Mfg. Part Number
AKT8112110
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT
Datasheet Download
AKT8112110.pdf
Availability of AKT8112110
QUANTITY
AKT8112110 Order Process
Ship out your order
Specifications of AKT8112110
Internal Part NumberEIS-AKT8112110
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesKT8
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Input Range-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (2), Voltage (External SSR)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLED - Dual Color Characters
Display Characters - Height0.441" (11.20mm), 0.441" (11.20mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AKT8112110
Related LinksAKT81, AKT8112110 Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
AKT8112110 Details Description
Related parts for AKT8112110
FIXED IND 330UH 270MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 3POS .100 30AU datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 LP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE .050 160POS DR TH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 65MA 14 OHM TH datasheet.pdf
IC TXRX RS485 3.3V ESD 10VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf