AVX Corporation AL12A12N5JTR
AL12A12N5JTR picture photo
Mfg. Part Number
AL12A12N5JTR
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12.5NH 4A 3.4 MOHM SMD
Datasheet Download
AL12A12N5JTR.pdf
Availability of AL12A12N5JTR
QUANTITY
AL12A12N5JTR Order Process
Ship out your order
Specifications of AL12A12N5JTR
Internal Part NumberEIS-AL12A12N5JTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAir Core Inductors
Featured Product Toroidal Air Core RF and Square Air Core Inductors
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAL
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAir
Inductance12.5nH
Tolerance±5%
Current Rating4A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.4 mOhm Max
Q @ Freq137 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant3.3GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.145" L x 0.120" W (3.68mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.18mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AL12A12N5JTR
Related LinksAL12A1, AL12A12N5JTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
AL12A12N5JTR Details Description
Related parts for AL12A12N5JTR
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 12MM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.05KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOD IR RCVR 36KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 51 OHM 1506 datasheet.pdf